Nem kapott bizalmat Morawiecki kormánya a lengyel parlamentben, Donald Tuské lehet a miniszterelnöki szék
Megtörtént, amit az októberi választás eredményei alapján várni lehetett.
Megtörtént, amit az októberi választás eredményei alapján várni lehetett.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung és a Politico is a jövő heti uniós csúcs előtti helyzetet elemzi. A német lap és a Guardian a kárpátaljai magyarság helyzetéről és az ukrán-magyar viszonyt megterhelő nyelvtörvényről, illetve annak megváltoztatásáról is ír. A Washington Post szerzője arról beszél, mi lehet a következménye az Ukrajna számára folyósított amerikai segély befagyasztásának. A Der Standard az osztrák belpolitika folyamatai tárgyalja, különös tekintettel a szélsőjobb lehetséges hatalomra kerülését. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A lengyel kormányfői poszt várományosa reményei szerint az unión belül megpróbálja majd tompítani a magyar miniszterelnök döntéseivel járó negatív következményeket.
A magyar miniszterelnök az uniós Ukrajna-politika megvétózásával fenyegeti az EU-t, így akarja kizsarolni a beragadt pénzek további részét. A vétó tétje hatalmas: végső soron Európa biztonsága. De egy másik vétó sorsa kifoghatja a szelet Orbán vitorlájából: az új lengyel kormány feladhatja az eddigi politikát, Tusk elállhat az eddigi kabinet által kilátásba helyezett vétótól a 7-es paragrafus alapján folyó eljárásban.
Varsói szövetségese nélkül Orbán kénytelen lesz új partner után nézni, írja a lap.
Most épp a köztisztségektől akarják eltiltani.
Tavaly még a második volt. De kik előzték meg, és mivel?
A jövendő lengyel kormányfő vétót ígér. Ebben éppenséggel egyetért Orbán Viktorral, bár nem hivatkozott rá.
Több magyar bank is engedelmes kiszolgálója lett Orbán Viktor törekvéseinek, írja a Die Presse. Megkaphatja-e az EU-s pénzeket a magyar kormány, ha éppen újabb hadjáratot indított az Unió ellen, teszi fel a kérdést a Bloomberg. Mennyire hiteles a magyar kormány deklarált harca az antiszemitizmus ellen, kérdezi a Politico. A Süddeutsche Zeitung szerint a szlovák kormányfő igazolja a megválasztásához kapcsolódó nyugati félelmeket. Egy brit katonai szakértő óva inti a Nyugatot attól, hogy az hagyja elvonni a figyelmét Ukrajnáról. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Hivatalosan még csak most kezdődik az új kormány megalakításának folyamata, egyelőre az eddigi kormányfő próbálkozásával. A házelnököt az új többség simán megválasztotta.
A köztársasági elnök a távozó Mateusz Morawiecki miniszterelnököt kérte fel kormányalakításra, annak ellenére, hogy nincs parlamenti többsége. Igaz, ő azt állítja, hogy még lehet.
Bár egyelőre nem ígérkezik túl nagy meglepetés, vélhetően első körben Morawieckit kéri fel kormányalakításra.
A lengyel miniszterelnök azt mondta, hajlandó lenne belépni tagnak egy parasztpárti vezetésű kormányba. Ezzel folytatja a próbálkozást, hogy az október 15-i választáson győztes koalíciót felbomlassza, bár erre kicsi az esélye.
Hogy sikerül-e visszaváltoztatni igazi jogállammá a már részben illiberális államot, annak jelentősége messze túlmutat Lengyelországon, írja Jörg Lau, a német lap szerzője.
Informális látogatáson találkozott az Európai Bizottság és az Európai Parlament elnökével Donald Tusk lengyel ellenzéki vezető, aki ugyan a Civil Platform nevű választási összefogásával a második lett a lengyel választásokon, mégis neki van a legnagyobb esélye a kormányalakításra, leváltva ezzel a kormányzó Jog és Igazságosság pártot. Tusk korábbi lengyel miniszterelnökként részese volt az európai döntéseknek, majd folytatta ezt a munkát, először az Európai Tanács, majd az Európai Néppárt elnökeként.
Orbán Viktor pedig eközben elszigetelődik.
Andrzej Duda köztársasági elnök a jelek szerint húzza az időt.
Hihetetlenül sok fiatal vett részt a lengyel választásokon, jóval több, mint négy éve, és többen, mint ahány idős szavazott. De az ellenzéknek sikerült a nőket is mozgósítaniuk.
Több forrás is azt állítja, nyáron Fidesz-közeli emberek érkeztek a PiS kampánystábjába, akikre vakon hallgattak. A magyarok csak azt felejtették el, hogy ami Magyarországon működött, az Lengyelországban nem biztos, hogy fog.
Kiverte a biztosítékot az uniós nagykövetek brüsszeli tanácskozásán a szívélyes pekingi jelenet Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin között, írja a Politico. Bár a lap szemleírója szerint miközben Donald Tusk azt mondja, hogy megmentette a lengyel demokráciát, a politikus jövőbeli megítélése szempontjából még fontosabb lehet, hogy megerősíti az európai biztonságot. A Daily Telegraph óv a lengyel választások utáni túlzott optimizmustól: az ellenzék alakíthat kormányt, ám ettől még a Jog és Igazságosság kapta a legtöbb voksot, írja a lap. A Guardian vezércikke szerint egyre nehezebb fenntartani Ukrajna támogatását, és az izraeli háború csak tovább bonyolítja a képletet. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.